Afirmacje

Znaczenie afirmacji jest trochę przeceniane, bo nie rozwiążą one naszych problemów, a niekiedy są tak sformułowane, że wręcz działać nie mogą. Jeśli mówimy sobie np. „Jestem bogata”, a w portfelu pusto, to podświadomość utwierdza się w obecnym stanie, gdyż o nim właśnie myślimy, wyrażając chęć posiadania pieniędzy. Skutek będzie łatwy do przewidzenia. Nie należy jednak wylewać dziecka z kąpielą. Odpowiednio sformułowane afirmacje mogą z czasem zmienić życie na plus. Zdania te muszą zawierać pewną możliwość, mają nakierować nasze postrzeganie w nieco inną stronę.
Zazwyczaj widzimy świat w tych samych barwach. Tak działa mózg, filtruje docierające informacje zgodnie z posiadanymi schematami. W ten sposób trudno się czegoś nauczyć, wprowadzić nowe zachowanie czy zmienić nastrój, jednak odpowiednio sformułowana afirmacja może tego dokonać. Np. zdanie „Przestaję się martwić” skłania nas do zauważenia tego, że często się martwimy, a to już duży krok do przodu. Jeżeli jesteśmy czegoś świadome, to przynajmniej mamy nad tym pewną władzę i możemy to zmienić. Zatem staramy się przestać martwić. Dodatkowo musimy być czujne i zauważać te negatywne myśli, które nas ściągają w dół, a więc pojawia się samokontrola. To następny krok naprzód. Jak tylko zauważysz, że się martwisz, przypomnij sobie, że masz przestać, i pomyśl o czymś miłym, pozytywnym itp. Gdy poćwiczysz to jakiś czas, wejdzie w nawyk i uda się w dużej mierze wyeliminować negatywne myśli oraz ich konsekwencje, czyli negatywne emocje. Tego nie osiąga się z dnia na dzień, nawet kilka tygodni może nie wystarczyć, ale warto spróbować, bo naprawdę działa.
Poniżej znajdują się przykłady afirmacji, które zmieniają codzienne funkcjonowanie i stare nawyki myślowe stanowiące ślepą uliczkę.

* Czuję się szczęśliwa przez większość czasu.
* Moje życie jest wolne od dramatów.
* Jestem w stanie odnaleźć chwile ciszy nawet w zgiełku dnia.
* Właśnie dziś wybieram dobre i pozytywne myśli.
* Staram się wszędzie zauważać dobro.
* Często się śmieję.
* Przebaczam sobie i innym.
* Przestaję się martwić.
* Rezygnuję z oceniania siebie i innych.
* Jestem otwarta na nowe możliwości.
* Wszystko w moim życiu jest błogosławieństwem, nawet jeśli tak nie wygląda.
* Pozwalam odejść wszystkiemu, co mi już nie służy.
* Dziś przyciągam tylko to, co dla mnie dobre.
* We wszystkich ludziach widzę dziś tylko piękno.
* Jestem silną, pozytywną istotą i wszystko, co się wydarza, służy mojemu najwyższemu dobru.
* Jestem szczęśliwa, jestem zdrowa, jestem pełnią.
* Dziś łączę się z moim wewnętrznym pięknem.